Vicor Corporation V375C3V3C75BN2
V375C3V3C75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3C75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3C75BN2.pdf
Availability of V375C3V3C75BN2
QUANTITY
V375C3V3C75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3C75BN2
Internal Part NumberEIS-V375C3V3C75BN2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3C75BN2
Related LinksV375C3V, V375C3V3C75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3C75BN2 Details Description
Related parts for V375C3V3C75BN2
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 65PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 16 POS FLASH datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HAN FAPC LOCK 10MM AG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
GT 10C 10#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 7.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf