Vicor Corporation V375C3V3E50B2
V375C3V3E50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3E50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3E50B2.pdf
Availability of V375C3V3E50B2
QUANTITY
V375C3V3E50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3E50B2
Internal Part NumberEIS-V375C3V3E50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3E50B2
Related LinksV375C3, V375C3V3E50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3E50B2 Details Description
Related parts for V375C3V3E50B2
TRANS PNP 50V 1A TO-92NL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W DL +/-15V OUT SIP8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 12A 24VDC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf