Vicor Corporation V375C3V3E75BG
V375C3V3E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3E75BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3E75BG.pdf
Availability of V375C3V3E75BG
QUANTITY
V375C3V3E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3E75BG
Internal Part NumberEIS-V375C3V3E75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3E75BG
Related LinksV375C3, V375C3V3E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3E75BG Details Description
Related parts for V375C3V3E75BG
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 16BIT 144LQFP datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR DAC5652 datasheet.pdf
PROBE MULTI ANGLE SSTEEL 6.69" datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
EMULATION MOD FSICE/MMDS/MMEVS datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN MED 6A datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf