Vicor Corporation V375C3V3E75BS2
V375C3V3E75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3E75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3E75BS2.pdf
Availability of V375C3V3E75BS2
QUANTITY
V375C3V3E75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3E75BS2
Internal Part NumberEIS-V375C3V3E75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3E75BS2
Related LinksV375C3V, V375C3V3E75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3E75BS2 Details Description
Related parts for V375C3V3E75BS2
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 0.1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
28+28 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf