Vicor Corporation V375C3V3H50BG2
V375C3V3H50BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3H50BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3H50BG2.pdf
Availability of V375C3V3H50BG2
QUANTITY
V375C3V3H50BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3H50BG2
Internal Part NumberEIS-V375C3V3H50BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3H50BG2
Related LinksV375C3V, V375C3V3H50BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3H50BG2 Details Description
Related parts for V375C3V3H50BG2
TERM SOLDER SLOT .188" .062"L datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CNTRL STP DWN HS 20-QSOP datasheet.pdf
CONTACT CRIMP D-SUB PLUG 20-30A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-22 AWG 0.197" (5.00mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SHIELD R/ARECCONN ASSM26 POSSFF, datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf