Vicor Corporation V375C3V3H50BL
V375C3V3H50BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3H50BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3H50BL.pdf
Availability of V375C3V3H50BL
QUANTITY
V375C3V3H50BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3H50BL
Internal Part NumberEIS-V375C3V3H50BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3H50BL
Related LinksV375C3, V375C3V3H50BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3H50BL Details Description
Related parts for V375C3V3H50BL
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS OTP TO220 datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 280VAC 4A DIN datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 48-HTQFP datasheet.pdf
DIODE ULTRA FAST 600V 4A DO201AD datasheet.pdf