Vicor Corporation V375C3V3H75BS3
V375C3V3H75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3H75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3H75BS3.pdf
Availability of V375C3V3H75BS3
QUANTITY
V375C3V3H75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3H75BS3
Internal Part NumberEIS-V375C3V3H75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3H75BS3
Related LinksV375C3V, V375C3V3H75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3H75BS3 Details Description
Related parts for V375C3V3H75BS3
CONN HEADER .100" 30POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 40POS datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT,RA-PLUG 300MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL 1.25 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 100 F 8" RBW FLOAT datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC 214AB datasheet.pdf
16-Bit, 100kHz/ 20kHz A/D Converters IC datasheet.pdf