Vicor Corporation V375C3V3M50B2
V375C3V3M50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3M50B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3M50B2.pdf
Availability of V375C3V3M50B2
QUANTITY
V375C3V3M50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3M50B2
Internal Part NumberEIS-V375C3V3M50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3M50B2
Related LinksV375C3, V375C3V3M50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3M50B2 Details Description
Related parts for V375C3V3M50B2
RES SMD 22.1OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 40KA CHASSIS datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 12.3A 40 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf