Vicor Corporation V375C3V3M50BG
V375C3V3M50BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3M50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3M50BG.pdf
Availability of V375C3V3M50BG
QUANTITY
V375C3V3M50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3M50BG
Internal Part NumberEIS-V375C3V3M50BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3M50BG
Related LinksV375C3, V375C3V3M50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3M50BG Details Description
Related parts for V375C3V3M50BG
IC ADC SRL 8CH8BIT 50KSPS 20SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC16S/AE16M/CKC16S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 2POS 3' datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 80POS datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf