Vicor Corporation V375C3V3M50BL3
V375C3V3M50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3M50BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3M50BL3.pdf
Availability of V375C3V3M50BL3
QUANTITY
V375C3V3M50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3M50BL3
Internal Part NumberEIS-V375C3V3M50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3M50BL3
Related LinksV375C3V, V375C3V3M50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3M50BL3 Details Description
Related parts for V375C3V3M50BL3
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 21.59MM datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf