Vicor Corporation V375C3V3M75BN2
V375C3V3M75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3M75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3M75BN2.pdf
Availability of V375C3V3M75BN2
QUANTITY
V375C3V3M75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3M75BN2
Internal Part NumberEIS-V375C3V3M75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3M75BN2
Related LinksV375C3V, V375C3V3M75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3M75BN2 Details Description
Related parts for V375C3V3M75BN2
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 234 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 265.23VC P600 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 482NH N87 datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf