Vicor Corporation V375C3V3M75BS
V375C3V3M75BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3M75BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3M75BS.pdf
Availability of V375C3V3M75BS
QUANTITY
V375C3V3M75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3M75BS
Internal Part NumberEIS-V375C3V3M75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3M75BS
Related LinksV375C3, V375C3V3M75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3M75BS Details Description
Related parts for V375C3V3M75BS
IC TXRX 5V RS232 ADV LOPWR28SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 180V 150A MS013 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
SCR 400V 314A TO-93 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf