Vicor Corporation V375C3V3T50BN
V375C3V3T50BN picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3T50BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3T50BN.pdf
Availability of V375C3V3T50BN
QUANTITY
V375C3V3T50BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3T50BN
Internal Part NumberEIS-V375C3V3T50BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3T50BN
Related LinksV375C3, V375C3V3T50BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3T50BN Details Description
Related parts for V375C3V3T50BN
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
TOTE NESTING STACK TOP 18X12X6 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL W/PIN datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf