Vicor Corporation V375C48C75B2
V375C48C75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C48C75B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V375C48C75B2.pdf
Availability of V375C48C75B2
QUANTITY
V375C48C75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48C75B2
Internal Part NumberEIS-V375C48C75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48C75B2
Related LinksV375C4, V375C48C75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48C75B2 Details Description
Related parts for V375C48C75B2
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 8SO datasheet.pdf
IC CNTRLR VOLT TRACK 8-MSOP datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 STR TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
LED 3MM TRI-LEVEL 627NM HER DIFF datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
172X150X55MM 115V IP55 SALT FOG datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC DDR3L 2GB 1.35V 1333MT 78BGA datasheet.pdf