Vicor Corporation V375C48H150BS
V375C48H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C48H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V375C48H150BS.pdf
Availability of V375C48H150BS
QUANTITY
V375C48H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48H150BS
Internal Part NumberEIS-V375C48H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48H150BS
Related LinksV375C4, V375C48H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48H150BS Details Description
Related parts for V375C48H150BS
MOSFET 2N-CH 50V 0.51A SSOT6 datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
HAND TOOL PRO-CRIMPER III W/DIE datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 7.25A 32 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 4POS datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 1MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf