Vicor Corporation V375C48M75BN3
V375C48M75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C48M75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V375C48M75BN3.pdf
Availability of V375C48M75BN3
QUANTITY
V375C48M75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48M75BN3
Internal Part NumberEIS-V375C48M75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48M75BN3
Related LinksV375C4, V375C48M75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48M75BN3 Details Description
Related parts for V375C48M75BN3
IC AUDIO PWR AMP HI-PWR LV 8TVSP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 9.1 OHM 0606 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 160A POWERSO-10 datasheet.pdf
DIODE SBR 45V 10A POWERDI5 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf