Vicor Corporation V375C48T150BS3
V375C48T150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C48T150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V375C48T150BS3.pdf
Availability of V375C48T150BS3
QUANTITY
V375C48T150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48T150BS3
Internal Part NumberEIS-V375C48T150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48T150BS3
Related LinksV375C48, V375C48T150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48T150BS3 Details Description
Related parts for V375C48T150BS3
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.8K OHM 1% RAD datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 4.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 28POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 8RESOL 1M datasheet.pdf
RES CHAS MNT 365 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf