Vicor Corporation V375C5C100BG
V375C5C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C5C100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V375C5C100BG.pdf
Availability of V375C5C100BG
QUANTITY
V375C5C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5C100BG
Internal Part NumberEIS-V375C5C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5C100BG
Related LinksV375C5, V375C5C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5C100BG Details Description
Related parts for V375C5C100BG
CONN HEADR 24POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
LED LT STRIP FLEX 12V GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 2X2 VERT BRKWAY TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf