Vicor Corporation V375C5C100BG
V375C5C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C5C100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V375C5C100BG.pdf
Availability of V375C5C100BG
QUANTITY
V375C5C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5C100BG
Internal Part NumberEIS-V375C5C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5C100BG
Related LinksV375C5, V375C5C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5C100BG Details Description
Related parts for V375C5C100BG
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP DPDT 120V datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SC70-6 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 1M 20-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 160MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf