Vicor Corporation V375C5C100BN
V375C5C100BN picture photo
Mfg. Part Number
V375C5C100BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V375C5C100BN.pdf
Availability of V375C5C100BN
QUANTITY
V375C5C100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5C100BN
Internal Part NumberEIS-V375C5C100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5C100BN
Related LinksV375C5, V375C5C100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5C100BN Details Description
Related parts for V375C5C100BN
FILTER LINE 1MH 10A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HAN 16B PROTECT COVER WITH LATCH datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ TOP VIEW datasheet.pdf