Vicor Corporation V375C5E100BS2
V375C5E100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C5E100BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V375C5E100BS2.pdf
Availability of V375C5E100BS2
QUANTITY
V375C5E100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5E100BS2
Internal Part NumberEIS-V375C5E100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5E100BS2
Related LinksV375C5, V375C5E100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5E100BS2 Details Description
Related parts for V375C5E100BS2
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
WR-WTB TOOL CRIMP WTB 1.50MM datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
HEAT SHRINK IMCSN 1700 BK 48A datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.32MM, 100MM LE datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80 datasheet.pdf