Vicor Corporation V375C5E50B
V375C5E50B picture photo
Mfg. Part Number
V375C5E50B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5E50B.pdf
Availability of V375C5E50B
QUANTITY
V375C5E50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5E50B
Internal Part NumberEIS-V375C5E50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5E50B
Related LinksV375C, V375C5E50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5E50B Details Description
Related parts for V375C5E50B
CONN PLUG 14POS W/FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 20% BX 1825 datasheet.pdf
MGRID IDT REC W/POLKEYLRMP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf