Vicor Corporation V375C5E50BN2
V375C5E50BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C5E50BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5E50BN2.pdf
Availability of V375C5E50BN2
QUANTITY
V375C5E50BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5E50BN2
Internal Part NumberEIS-V375C5E50BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5E50BN2
Related LinksV375C5, V375C5E50BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5E50BN2 Details Description
Related parts for V375C5E50BN2
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .125W 60MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X5R 1レF 10V datasheet.pdf