Vicor Corporation V375C5E50BS
V375C5E50BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C5E50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5E50BS.pdf
Availability of V375C5E50BS
QUANTITY
V375C5E50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5E50BS
Internal Part NumberEIS-V375C5E50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5E50BS
Related LinksV375C, V375C5E50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5E50BS Details Description
Related parts for V375C5E50BS
IDC CABLE - MDL50K/MC50M/X datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 4A 90DEG datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 860NH SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 100MW 0201 datasheet.pdf