Vicor Corporation V375C5M100BF3
V375C5M100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C5M100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V375C5M100BF3.pdf
Availability of V375C5M100BF3
QUANTITY
V375C5M100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5M100BF3
Internal Part NumberEIS-V375C5M100BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5M100BF3
Related LinksV375C5, V375C5M100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5M100BF3 Details Description
Related parts for V375C5M100BF3
CONN HEADER 14POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
COUPLING LD/LDP/CD10 OFF WHITE datasheet.pdf
CAP CER 620PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 22POS datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIN RAIL 93W 12.35V datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
19000UF 40V 35X105 85C ST datasheet.pdf