Vicor Corporation V375C5M100BL
V375C5M100BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C5M100BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V375C5M100BL.pdf
Availability of V375C5M100BL
QUANTITY
V375C5M100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5M100BL
Internal Part NumberEIS-V375C5M100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5M100BL
Related LinksV375C5, V375C5M100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5M100BL Details Description
Related parts for V375C5M100BL
TUBE PVC 9AWG 300V CLR (3.14MM) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 3V datasheet.pdf