Vicor Corporation V375C5M50BF3
V375C5M50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C5M50BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5M50BF3.pdf
Availability of V375C5M50BF3
QUANTITY
V375C5M50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5M50BF3
Internal Part NumberEIS-V375C5M50BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5M50BF3
Related LinksV375C5, V375C5M50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5M50BF3 Details Description
Related parts for V375C5M50BF3
IC OTP 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 24-SOIC datasheet.pdf
TERMINAL TURRET DOUBLE END .113" datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 4POS MALE 5M datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf