Vicor Corporation V375C5M50BL2
V375C5M50BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C5M50BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5M50BL2.pdf
Availability of V375C5M50BL2
QUANTITY
V375C5M50BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5M50BL2
Internal Part NumberEIS-V375C5M50BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5M50BL2
Related LinksV375C5, V375C5M50BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5M50BL2 Details Description
Related parts for V375C5M50BL2
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CFAST CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf