Vicor Corporation V375C5T100BN2
V375C5T100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C5T100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V375C5T100BN2.pdf
Availability of V375C5T100BN2
QUANTITY
V375C5T100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5T100BN2
Internal Part NumberEIS-V375C5T100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5T100BN2
Related LinksV375C5, V375C5T100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5T100BN2 Details Description
Related parts for V375C5T100BN2
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 36.7KHZ datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC ENCODER VIDEO W/DAC 32LFCSP datasheet.pdf
IC AUD/VID SWITCH SPI SER 16QSOP datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLIER PLL 8-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5.0MM datasheet.pdf