Vicor Corporation V375C8C100BG2
V375C8C100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C8C100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V375C8C100BG2.pdf
Availability of V375C8C100BG2
QUANTITY
V375C8C100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C8C100BG2
Internal Part NumberEIS-V375C8C100BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C8C100BG2
Related LinksV375C8, V375C8C100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C8C100BG2 Details Description
Related parts for V375C8C100BG2
IDC CABLE - MKS14K/MC14F/MKS14K datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 28 OHM 145V datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
KRIMPING DIES ASP-P-5QD-E1 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 40COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DSub Connector 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf