Vicor Corporation V375C8E100B2
V375C8E100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C8E100B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V375C8E100B2.pdf
Availability of V375C8E100B2
QUANTITY
V375C8E100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C8E100B2
Internal Part NumberEIS-V375C8E100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C8E100B2
Related LinksV375C8, V375C8E100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C8E100B2 Details Description
Related parts for V375C8E100B2
IC OPAMP SW INTEG 2MHZ 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-15V 0.14A datasheet.pdf
HANDLES HMEH SERIES datasheet.pdf
SL 5.08/12/135 3.2SN OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf