Vicor Corporation V375C8M100B2
V375C8M100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C8M100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V375C8M100B2.pdf
Availability of V375C8M100B2
QUANTITY
V375C8M100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C8M100B2
Internal Part NumberEIS-V375C8M100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C8M100B2
Related LinksV375C8, V375C8M100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C8M100B2 Details Description
Related parts for V375C8M100B2
IDC CABLE - MKS26K/MC26G/X datasheet.pdf
IC PREDRIVER IGBT IGNITION 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES KIT 3.92K-15K 1/16W 500PCS datasheet.pdf
OSC XO 37.126MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ TOP VIEW datasheet.pdf