Vicor Corporation V375C8M100BG2
V375C8M100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C8M100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V375C8M100BG2.pdf
Availability of V375C8M100BG2
QUANTITY
V375C8M100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C8M100BG2
Internal Part NumberEIS-V375C8M100BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C8M100BG2
Related LinksV375C8, V375C8M100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C8M100BG2 Details Description
Related parts for V375C8M100BG2
IC RS232 3V-5.5V DRVR 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FLASHLIGHT LED 30/85LM C (2) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf