Vicor Corporation V375C8M100BN3
V375C8M100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C8M100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V375C8M100BN3.pdf
Availability of V375C8M100BN3
QUANTITY
V375C8M100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C8M100BN3
Internal Part NumberEIS-V375C8M100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C8M100BN3
Related LinksV375C8, V375C8M100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C8M100BN3 Details Description
Related parts for V375C8M100BN3
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
INTERFACE PLC FLD 120VAC 10-30DC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DL STACKING datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf