Vicor Corporation V375C8M100BS
V375C8M100BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C8M100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V375C8M100BS.pdf
Availability of V375C8M100BS
QUANTITY
V375C8M100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C8M100BS
Internal Part NumberEIS-V375C8M100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C8M100BS
Related LinksV375C8, V375C8M100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C8M100BS Details Description
Related parts for V375C8M100BS
DIODE ZENER 15V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN 3X4 SEALED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 115V datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI F 2-17,5 WS/GE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 130POS datasheet.pdf