| Internal Part Number | EIS-V385LA20CP | |
| Standard Package | 600 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | C-III | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 558V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 620V | |
| Varistor Voltage (Max) | 682V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 385VAC | |
| Maximum DC Volts | - | |
| Energy | 175J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V385LA20CP | |
| Related Links | V385L, V385LA20CP Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 19-09-1061 | CONN RECEPT 6POS .093 PANEL MNT | datasheet.pdf | |