Littelfuse V390ZA05P
V390ZA05P picture photo
Mfg. Part Number
V390ZA05P
Brief Description
VARISTOR 351V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V390ZA05P.pdf
Availability of V390ZA05P
QUANTITY
V390ZA05P Order Process
Ship out your order
Specifications of V390ZA05P
Internal Part NumberEIS-V390ZA05P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy10J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V390ZA05P
Related LinksV390, V390ZA05P Datasheet, Littelfuse Distributor
V390ZA05P Details Description
Related parts for V390ZA05P
RES 10K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf