Littelfuse V39ZA1PX2855
V39ZA1PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V39ZA1PX2855
Brief Description
VARISTOR 35V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
V39ZA1PX2855.pdf
Availability of V39ZA1PX2855
QUANTITY
V39ZA1PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V39ZA1PX2855
Internal Part NumberEIS-V39ZA1PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy1.2J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V39ZA1PX2855
Related LinksV39ZA1, V39ZA1PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V39ZA1PX2855 Details Description
Related parts for V39ZA1PX2855
MOSFET N-CH 30V 23A DPAK datasheet.pdf
CONN 40POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 60V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 20MBPS 14SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf