Littelfuse V39ZC3PX2855
V39ZC3PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V39ZC3PX2855
Brief Description
VARISTOR 35V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
V39ZC3PX2855.pdf
Availability of V39ZC3PX2855
QUANTITY
V39ZC3PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V39ZC3PX2855
Internal Part NumberEIS-V39ZC3PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy3.0J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V39ZC3PX2855
Related LinksV39ZC3, V39ZC3PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V39ZC3PX2855 Details Description
Related parts for V39ZC3PX2855
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 42.5A 480V .250"QC datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 500MAH NIMH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 14A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 115MA SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.24A 200 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf