Littelfuse V39ZS1PX2855
V39ZS1PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V39ZS1PX2855
Brief Description
VARISTOR 35V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
V39ZS1PX2855.pdf
Availability of V39ZS1PX2855
QUANTITY
V39ZS1PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V39ZS1PX2855
Internal Part NumberEIS-V39ZS1PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy1.2J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V39ZS1PX2855
Related LinksV39ZS1, V39ZS1PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V39ZS1PX2855 Details Description
Related parts for V39ZS1PX2855
BOX ALUM UNPAINTED 6.02"LX3.27"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 40A 32VDC BLADE datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 120W datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 144FTBGA datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 26POS datasheet.pdf
PT 2 5-QUATTRO-MTB BU datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CTV 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
4,7UF 100V 5X11 datasheet.pdf