Littelfuse V39ZU20PX2855
V39ZU20PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V39ZU20PX2855
Brief Description
VARISTOR 35V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V39ZU20PX2855.pdf
Availability of V39ZU20PX2855
QUANTITY
V39ZU20PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V39ZU20PX2855
Internal Part NumberEIS-V39ZU20PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy20J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V39ZU20PX2855
Related LinksV39ZU2, V39ZU20PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V39ZU20PX2855 Details Description
Related parts for V39ZU20PX2855
IC ADC 10BIT 8-CHAN SRL 20-SOIC datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 300MM X 250MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 700MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
440V SRGE ARRESTR FOR 1 POLE PHA datasheet.pdf
33UF 50V 8X10 datasheet.pdf