Vishay Semiconductor/Diodes Division V40150C-M3/4W
V40150C-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V40150C-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Datasheet Download
V40150C-M3/4W.pdf
Availability of V40150C-M3/4W
QUANTITY
V40150C-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V40150C-M3/4W
Internal Part NumberEIS-V40150C-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.43V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V40150C-M3/4W
Related LinksV40150, V40150C-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V40150C-M3/4W Details Description
Related parts for V40150C-M3/4W
IC PROG TEMP SWITCH SENSOR 8-LLP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.024MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 410MA 390 MOHM datasheet.pdf
IC MANAGED SW 10/100 100LFBGA datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT PINK datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf
22UF 25V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf