Littelfuse V420LT7P
V420LT7P picture photo
Mfg. Part Number
V420LT7P
Brief Description
VARISTOR 610V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V420LT7P.pdf
Availability of V420LT7P
QUANTITY
V420LT7P Order Process
Ship out your order
Specifications of V420LT7P
Internal Part NumberEIS-V420LT7P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V420LT7P
Related LinksV420, V420LT7P Datasheet, Littelfuse Distributor
V420LT7P Details Description
Related parts for V420LT7P
CABLE FLAT FLEX 14POS 1MM 5" datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V JB 0402 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED ASSY RA 1.8MM 4X1 AMBER DIFF datasheet.pdf