Littelfuse V42MLA1206NH
V42MLA1206NH picture photo
Mfg. Part Number
V42MLA1206NH
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 46V 180A 1206
Datasheet Download
V42MLA1206NH.pdf
Availability of V42MLA1206NH
QUANTITY
V42MLA1206NH Order Process
Ship out your order
Specifications of V42MLA1206NH
Internal Part NumberEIS-V42MLA1206NH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMLA
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)46V
Varistor Voltage (Typ)53V
Varistor Voltage (Max)60V
Current - Surge180A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts42VDC