Littelfuse V460LA10PX2855
V460LA10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V460LA10PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 640V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V460LA10PX2855.pdf
Availability of V460LA10PX2855
QUANTITY
V460LA10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V460LA10PX2855
Internal Part NumberEIS-V460LA10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)643.5V
Varistor Voltage (Typ)715V
Varistor Voltage (Max)786.5V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy56J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V460LA10PX2855
Related LinksV460LA1, V460LA10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V460LA10PX2855 Details Description
Related parts for V460LA10PX2855
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
THERMOCOUPLE, K 4M datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf