Littelfuse V460LC40CP
V460LC40CP picture photo
Mfg. Part Number
V460LC40CP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 640V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V460LC40CP.pdf
Availability of V460LC40CP
QUANTITY
V460LC40CP Order Process
Ship out your order
Specifications of V460LC40CP
Internal Part NumberEIS-V460LC40CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)643.5V
Varistor Voltage (Typ)715V
Varistor Voltage (Max)786.5V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts-
Energy430J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V460LC40CP
Related LinksV460L, V460LC40CP Datasheet, Littelfuse Distributor
V460LC40CP Details Description
Related parts for V460LC40CP
MCU 8BIT 256K/32K FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 10K 8-TSSOP datasheet.pdf
IC MEMS INERTL SENSOR SGL 16LGA datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 295A TO262WL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOSF RF DL 110V 8.5A LDMOS datasheet.pdf
RES SMD 67.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf