Littelfuse V460LS10P
V460LS10P picture photo
Mfg. Part Number
V460LS10P
Brief Description
VARISTOR 640V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V460LS10P.pdf
Availability of V460LS10P
QUANTITY
V460LS10P Order Process
Ship out your order
Specifications of V460LS10P
Internal Part NumberEIS-V460LS10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)643.5V
Varistor Voltage (Typ)715V
Varistor Voltage (Max)786.5V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy56J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V460LS10P
Related LinksV460, V460LS10P Datasheet, Littelfuse Distributor
V460LS10P Details Description
Related parts for V460LS10P
CONV DC-DC 150W 48VIN 5V NEG datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR RETROREFLECTIVE 2M datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A R6 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1/2" X 25-YD, datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 24VDC datasheet.pdf