Littelfuse V470ZT05
V470ZT05 picture photo
Mfg. Part Number
V470ZT05
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 420V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V470ZT05.pdf
Availability of V470ZT05
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V470ZT05 Order Process
Ship out your order
Specifications of V470ZT05
Internal Part NumberEIS-V470ZT05
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy12J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V470ZT05
Related LinksV470, V470ZT05 Datasheet, Littelfuse Distributor
V470ZT05 Details Description
Related parts for V470ZT05
TRANS PNP DARL 100V 10A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR FX15 30-32AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
3070-GFI WITH 5' 14/3 CORD datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-6" BLACK datasheet.pdf
SR BTS CB FT 14 ASY datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 14.318180 MHZ datasheet.pdf
47UF 10V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf