Littelfuse V47ZS7PX2855
V47ZS7PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V47ZS7PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 42V 1KA DISC 14MM
Datasheet Download
V47ZS7PX2855.pdf
Availability of V47ZS7PX2855
QUANTITY
V47ZS7PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V47ZS7PX2855
Internal Part NumberEIS-V47ZS7PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy8.8J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V47ZS7PX2855
Related LinksV47ZS7, V47ZS7PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V47ZS7PX2855 Details Description
Related parts for V47ZS7PX2855
CONN SOCKET HOUSING 32 POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 800W datasheet.pdf
HOLDER 8 C CELL W/6" WIRE LEADS datasheet.pdf
OSC VCXO 74.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 2.41MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf