Littelfuse V47ZU3PX2855
V47ZU3PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V47ZU3PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 42V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
V47ZU3PX2855.pdf
Availability of V47ZU3PX2855
QUANTITY
V47ZU3PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V47ZU3PX2855
Internal Part NumberEIS-V47ZU3PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy4.5J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V47ZU3PX2855
Related LinksV47ZU3, V47ZU3PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V47ZU3PX2855 Details Description
Related parts for V47ZU3PX2855
IC DELAY LINE 10TAP 175NS 16SOIC datasheet.pdf
IC TRANS 8PORT ETHRNT 196PBGA datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 75PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 50MA SNT6A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
KEYBOARD 88KEY 2X PS/2 TOUCHPAD datasheet.pdf
RES 141.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MALE CONNECTOR M12X1 AXIAL datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 50 V datasheet.pdf